The Matilda Awards celebrate and acknowledge the amazing work of our local creatives involved in theatre and this year’s nominees have just been announced.

Want to know who had an impact on audiences in 2014 and which shows delivered above and beyond? The Matilda Awards are celebrating more than 25 years of theatrical excellence in southeast Queensland and have become a prestigious event on Brisbane’s arts calendar.

Not only is it a significant achievement in a professional artist’s individual career, it is also unique as the only official acknowledgment specifically for the work of local theatre practitioners.

For outstanding work in 2014, five Gold Matilda Awards will be announced on the evening of March 9 and a Silver Matilda Award will be presented to an artist or company for commendable work in each of the following categories.


Best Mainstage Production
A Doll‘s House, La Boite Theatre Company
Gloria, Queensland Theatre Company
Macbeth, Queensland Theatre Company
Pale Blue Dot, La Boite Theatre Company

Best Independent Production
Angel Gear, La Boite Indie & Pentimento Productions
with the support of QPAC
The Button Event, Brisbane Festival & Queensland Theatre Company
Machina, La Boite Indie & MadCat Creative Connections
with the support of QPAC
Sex with Strangers, Jennifer Flowers & Thomas Larkin

Best Male Actor in a Leading Role
Nicholas Gell, Hedonism’s Second Album
Thomas Larkin, Sex With Strangers
Hugh Parker, A Doll’s House
Sven Swenson, Angel Gear

Best Female Actor in a Leading Role
Helen Christinson, A Doll’s House
Veronica Neave, Sex with Strangers
Christen O’Leary, Gloria
Naomi Price, Wrecking Ball

Best Male Actor in a Supporting Role
Chris Beckey, A Doll’s House
Damien Cassidy, A Doll’s House
Chris Kellett, Spamalot
Steven Rooke, Gloria

Best Female Actor in a Supporting Role
Julie Anthony, Spamalot
Caroline Kennison, Pale Blue Dot
Cienda McNamara, A Doll’s House
Casey Woods, Angel Gear

Best Director
David Bell, Gloria
Steven Mitchell Wright, A Doll’s House
Callum Mansfield, Cats
Tim O’Connor, Spamalot
Dave Sleswick, Or Forever Hold Your Peace

Best Design (Set and costumes)
Bill Haycock, Gloria
Josh McIntosh, Spamalot
Steven Mitchell Wright, Caligula
Simone Romaniuk, Macbeth

Best Technical Design (Lighting, multimedia and sound design)
optikal bloc, The Mountaintop
optikal bloc, Pale Blue Dot
Ben Knapton, Nathan Sibthorpe & Freddy Komp, He Dreamed a Train
Guy Webster, The Button Event

Bille Brown Award for the Best Emerging Artist
Casey Woods, Angel Gear
Ashlee Lollback, Pale Blue Dot
Elijah Wellsmore, Gloria
Eliah Watego, Black Diggers

The Lord Mayor’s Award for Best New Australian Work
Adam Brunes & Naomi Price, Wrecking Ball
Richard Jordan, Machina
Kathryn Marquet, Pale Blue Dot
Sven Swenson, Angel Gear

Best Musical or Cabaret
Wrecking Ball, the little red company
Cats, Harvest Rain Theatre Company
Spamalot, Harvest Rain Theatre Company
Good-bye Miss Monroe, Grayboy Entertainment

The winners will be announced on March 9.